Rozbieramy okna PCV – czyli z czego składa...
Postrzeganie okien jest dość proste - okna PCV mają skrzydło, ościeżnicę szybę, klamkę i okucie, choć o tym ostatnim pamięć wraca dopiero w sytuacji gdy coś się psuje.
Największą powierzchnię okna PCV zajmuje szyba, a właściwie szyby. W Oknie PCV stosuje się szyby zespolone, składające się z 2 lub 3 pojedynczych szyb, oddzielonych od siebie ramką międzyszybową, zabezpieczonych butylem, a w przestrzeni międzyszybowej wpuszczony jest gaz szlachetny, zwykle argon. Większość producentów oferuje także zespolenie 3-komorowe, składające się z czterech szyb zespolonych, jednak ich cena jest tak wysoka, że powszechnie nie sa stosowane.
Szyba zamocowana jest, za pomocą listem przyszybowych, w skrzydle okna lub w ościeżnicy – w tym przypadku mówimy o witrynie nieotwieranej.
Skrzydło – to profil PCV, uzbrojony stalą, z zamontowaną szybą, klamką i okuciami.
Ościeżnica – profil PCV, uzbrojony elementem stalowym, z okuciami, dzięki którym możemy zamontować skrzydło okienne, które będzie się otwierało, uchylało lub otwierało i uchylało. Ościeżnica jest montowana na stałe w obrębie muru, lub jeśli montaż jest na konsolach, w obrębie ocieplenia.
Okno posiada dodatkowo element, po zamontowaniu okna, niewidoczny – czyli listwę podparapetową. Listwa podparapetowa, zwana tez czasami listwą montażową, jest to element PCV zamontowany na dole okna. Okno można zamontować pozostawiając listwę podparapetową lub bez – po jej odkręceniu. Listwa podparapetowa nie wchodzi w zewnętrzny wymiar okna. Należy więc wziąć to pod uwagę zamawiając okno. Do tej listwy bardzo wgodnie można zamontować parapet zewnętrzny i wewnętrzny.
Okucia – różni producenci okien stosują różne okucia okienne, jednak możemy wyróżnić wspólne: klamka, zawiasy, zasuwnica, narożnik, bolce antywyważeniowe, rozwórka. Wielu producentów oferuje tzw zawiasy ukryte - gdy okno jest zamknięte, są one niewidoczne.